Як вибрати сідло для велосипеда

Всім привіт, друзі! Сьогодні ми хочемо розповісти вам про таку важливу і актуальну тему як підібрати сідло для велосипеда. Ми намагатимемося торкнутися всіх аспектів та розглянути питання з усіх боків. Щоб стаття була максимально корисною і цікавою як для спортсменів, так і для велолюбителів. Мета цієї статті - допомогти вам розібратися в питанні, зрозуміти його суть, а не просто дати банальну класифікацію типів сідел, яку, можливо, ви і так знаєте.
По-перше, не слухайте шкідливих порад.
Найголовніший із них звучить приблизно так: “Купи сідло м'якше та ширше і всі твої проблеми зникнуть”. Ні, друзі, не зникнуть. Більше того, вони можуть посилитися в солідну кількість разів. Дійсно, дуже багато новачків стикаються з тим, що сидіти в сідлі стає дуже боляче. Коли ви перебуваєте в сідлі велосипеда, то основний тиск посідає тазові кістки. М'язи і тканини навколо них не готові до такого навантаження і починають запалюватися. Це можна порівняти зі звичайною м'язовою блилю, коли ви добряче потренувалися в залі. Тканини розтягуються, тазові кістки набиваються, з'являється біль. Що ви робите, коли відчуваєте біль у м'язах після тренування? Правильно – даєте їм відпочити. Так само і тут: у разі виникнення болю після перших кількох виїздів вам потрібно просто дати м'язам та тканинам відпочинок. І змиритися з тим, що перші 200-300 кілометрів попа хворітиме, від цього нікуди не втечеш.
Але натомість людина йде у веломагазин, потрапляє на не дуже компетентного продавця, а той, не розібравшись по суті, продає йому величезний широчений диван із пружинами.
Купівля такого широкого та м'якого сідла не виправить проблему, а лише посилить її. Тому що крім існуючих проблем ще підключаться натертості м'яких тканин - найнеприємніше, що може статися з активним велосипедистом. Вони виникають під час активного та тривалого катання на таких сідлах. Тут широкі "сідла-дивани" не годяться і дуже шкідливі. Звідси випливає перше правило: вибирай сідло за стилем катання, щоб кататися довго та щасливо.
Що потрібно знати при виборі сідла?
Вибір сідла - складне та відповідальне завдання. Процес підбору умовно можна поділити на три етапи:
- Визначитись з видом сідла
- Враховувати підлогу сідла
- Вибрати відповідні розміри сідла.
Врахуйте всі ці моменти і ваша п'ята точка дасть вам проїхати сотні та сотні кілометрів, не нагадуючи про своє існування.
ВИДИ СИДЕНЬ
всісидіння для велосипеда, діляться на спортивні і комфортні.
Під спортивними сідлами ми маємо на увазі ті, що призначені для катання на тривалі дистанції (від 50 км. і вище). До цієї категорії сміливо можна віднести всілякі сідла для МТБ велосипеда, шосейні сидіння, а також варіанти для далекобійного туризму. Того самого, де людина з власної волі долає сотні, або навіть тисячі кілометрів за невеликий проміжок часу:). Сфера впливу комфортних сідел - це легкі поїздки без поспіху та суєти тривалістю не більше 20-30 км. Ви відразу іх дізнаєтеся, це такі широкі "диванчики", часто з пружинами і дуже м'яким наповнювачем. Хоча є варіанти, на вигляд дуже схожі на спортивні.
У чому основні відмінності між сідлами для спорту і комфортного катання?
Насамперед у ширині. Спортивне сідло набагато вужче. При правильному підборі ширини ви сидітимете в ньому якраз на тазових кістках. Це допоможе уникнути натертостей під час довгих подорожей.
Ще один важливий фактор - це жорсткість. Спортивні сідла жорсткіші, зроблено це для підвищення ефективності педалювання. Працює це так: на жорсткому сідлі велосипедист менше крутиться і розгойдується. Таким чином енергія не витрачається, а прямує на педалі. Вам може здатися дивним, але жорстке сідло виявиться дуже зручним на великих дистанціях. Пов'язано це з тим, що ваша попа не крутиться. Тож шанси чогось натерти зводяться до мінімуму. Жорсткість сідла визначаєся легко: просто натисніть на нього і чим глибше ваш палець піде в наповнювач - тим м'якше сідло. Професійні спортивні сідла настільки жорсткі, що наповнювача там зовсім немає і продавити його не вдасться.
Наявність пружин, амортизаторів та гумових демпферів – це особливість комфортних сідел. Вони допомагають пом'якшити нерівності від катання на бездоріжжі, а також знижують навантаження на хребет. Адже посадка на міських велосипедах практично пряма. У такому положенні хребетний стовп зазнає значних навантажень. Особливо, якщо ви катаєтеся по поганих дорогах. Одні з найкомфортніших міських сідел виробляє компанія Selle Royal, продукти якої ось уже 70 років радують велосипедистів по всьому світу.
У СЕДЛА ТЕЖ Є ГЕНДЕР
Так уже задумала природа чоловіків і жінок: ми дуже різні, і справа тут не в статевих ознаках. Справа в тому, що в середньому відстань між тазовими кістками (на яких потрібно сидіти в сідлі), у жінок більше, ніж у чоловіків. Тому за інших рівних умов жінці завжди потрібно ширше сідло, ніж чоловікові. Всі великі виробники сідел пішли шляхом гендерної рівності, тому практично будь-яке мало солідне сідло має свою чоловічу і жіночу версію.
На вигляд досить легко відрізнити їх по ширині, та й у назві всі жіночі сідла маркуються буквою W або словом Lady, щоб точно не помилитися.
У продажу ви також можете зустріти безліч сідел унісекс. Зазвичай це комфортні чи спортивні варіанти початкового рівня. Багато велосипедів із заводу комплектуються універсальними сидінками, на яких буде зручно і чоловікам, і жінкам.
ВИБИРАЄМО ШИРИНУ
Від ширини сідла залежить, наскільки зручно вам перебуватиме у сідлі протягом кількох годин катання. Дуже важливо щоб сидіння не було занадто широким або вузьким. Але як вибрати сідло для велосипеда за шириною так, щоб не довелося розмінювати з десяток сідел? Інженери та медики передових велосипедних гігантів витратили чимало часу на вивчення цього питання. І винайшли цілу низку пристроїв, які допомагають безпомилково обчислити потрібну ширину сідла.
У будь-якому серйозному веломагазині є такий пристрій. Суть його роботи полягає в тому, що людину саджають на контактну поверхню, внаслідок чого виходить відбиток сідничних пагорбів. За допомогою вбудованої лінійки консультант визначає між ними відстань та на підставі цих даних підбирає потрібну ширину.
Але якщо ви знаходитесь далеко від великих магазинів, то можете виміряти цю відстань самостійно. Для цього можна взяти невеликий шматок гофрованого картону, покласти його на тверду поверхню та сісти. Залишилася справа за малим – вимірювати відстань між центрами продавлених ділянок. До отриманої відстані додаєте 25-30 мм і отримуєте необхідну ширину сідла.
Наприклад, середня відстань між сідничними пагорбами чоловіка становить 118 мм, у цьому випадку оптимальним буде сідло шириною 143-148 см.
ЩО ЩЕ РОБИТЬ РОБИТЬ СЕДЛО КОМФОРТНИМ?
За останні 20 років виробництво сідел зробило крок далеко вперед. І тепер поряд із класичними шкіряними Brooks на полицях магазинів красуються надлегкі та технологічні сідла, які можуть шокувати ціною та захопити технологіями. Однак, можете зітхнути з полегшенням - багато фічів застосовуються навіть на недорогих сідлах, а вони по кишені кожному.
Одна з найпоширеніших фішок – це застосування гелевих вставок у оббивці. Вони помітно підвищують комфорт та пом'якшують вібрації. Наприклад, компанія Selle Royal вже давно використовує у своїх сідлах фірмовий Royalgel.
Він не лише пом'якшує вібрації, а й підлаштовується під вашу анатомію. Виходить, що довше ви на ньому їздите, тим більше воно стає вашим! Саме з цієї причини багато велолюбителів переставляють своє старе потерте сідло на кожен свій новий велосипед.
ВІДТВЕРДЖЕННЯ В СЕДЛІ - НЕ ДЛЯ ВЕНТИЛЯЦІЇ:)
Дірки в сідлах роблять протягом вагомого відрізка часу, але не всі мають чітке розуміння, навіщо вони все-таки потрібні. Хтось наполегливо доводить, що вона для вентиляції. Насправді ціль отвору в сідлі зняти навантаження з промежини і не допустити оніміння. Особливо, ця проблема є актуальною для чоловіків, адже втрата чутливості в цих місцях для них вкрай небажана.
Відразу хочемо заспокоїти: негативний вплив цього фактора на чоловіче здоров'я науково не доведено, але користь отвору у сідлі очевидна. Воно знижує можливість оніміння, що однаково корисно і для чоловіків, і для жінок.
ПІДВЕДЕМО ПІДСУМКИ
Як бачите, зовсім не потрібно танців з бубном, щоб правильно вибрати сідло з першого разу. З усього вищесказаного ми можемо виділити кілька важливих етапів:
- Визначитись з тим, де і як кататиметеся. Чи буде ваш денний кілометраж обчислюватися сотнями або вам просто потрібно доїхати до роботи або магазину.
- Враховувати, що сідло має підлогу, і вибирати його потрібно відповідно. Чоловікові – чоловіче, жінці – жіноче.
- Обчислити вашу відстань між тазовими пагорбами. До отриманої позначки додати 25-30 мм - це буде ширина вашого сідла.
- Якщо ви катаєтесь регулярно і багато, то наявність отвору в сідлі – вкрай бажано.
Також у питанні про те, як обрати сидіння для велосипеда, дуже велику роль відіграє ваш досвід. Чим більше ви кататиметеся, тим більше ви розумітимете яка ширина і форма сідла вам підходить найкраще.
Згодом самі прийдете до ідеального сідла, а наші рекомендації використовуйте як відправну точку в цій нелегкій справі.